Szent Mihály Karitász csoport bemutatása
A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia által alapított „Magyar Karitász Caritas Hungarica” alapszabályainak megfelelően Keszthelyi Ferenc megyéspüspök 1994. június 20-án kelt 1928/1994.számú határozatával létrehozta a Váci Egyházmegyei Karitász intézményét. Az egyházmegyei Karitász megalapítása után az egyházmegye településein, plébániáin is sorra jöttek létre a helyi önkéntesekből álló csoportok, így történt ez Dunakeszin is. A Szent Mihály Plébánián 2015-ben lelkes önkéntesekből megalakult a Szent Mihály Karitász Csoport. Jelenleg a csoport létszáma 14 fő, többféle korosztály képviselteti magát a Szent Imre és Szent Mihály plébániákról egyaránt.
A Dunakeszi Szent Mihály Karitász csoport az egyházmegye támogatásából, adományokból, a katolikus hívek templomi gyűjtéseiből, de elsősorban a segítésre elkötelezettek szeretetéből nyújt segítséget minden rászoruló ember számára, függetlenül vallásától, hitétől, származásától.
Csoportunk az elmúlt években számos programban, kezdeményezésben vett részt, segítve a rászoruló személyeket, családokat, közösségeket. Különféle intézményekkel, önkormányzattal együttműködve támogatjuk a központi és helyi segélyprogramok lebonyolítását. Karitászcsoportunk tevékenysége az alábbi területekre terjed ki, ahol lehetőségeinkhez mérten segítséget tudunk nyújtani:
- részvétel a Katolikus Karitász országos segélyprogramjaiban
- rászoruló családok támogatása személyre szabott segítségnyújtással
- hajléktalanok, szociálisan bajba jutottak segítése
- testi-lelki sérültek és fogyatékosok segítése
- idősek, betegek segítése, látogatása
Karitász csoportunk ügyeletet vállal minden kedden, a Szent Mihály Plébánián. Páros héten délelőtt 10-12 óra között, páratlan héten délután 15-17 óra között. Mindenkit szeretettel várunk!
Mentálhigiénés szakemberek, előre egyeztetett időpontban segítő beszélgetést vállalnak, de lelki beszélgetésre önkénteseink is rendelkezésre állnak. Az ügyelet időtartama alatt, gyermekfelügyeletet is szeretettel vállalunk.
Érdemes betérni, egy csésze teára, kötetlen beszélgetésre, és közben az összegyűlt, jó állapotú ruhákból is válogatni. Jelenleg felnőtt ruhát nem tudunk fogadni de jó állapotú,minőségű gyerekruhát, cipőt, háztartási gépeket továbbra is fogadunk.
Karitászcsoportunk további tevékenysége:
- részvétel a Katolikus Karitász országos segélyprogramjaiban
- rászoruló családok támogatása személyre szabott segítségnyújtással
- hajléktalanok, szociálisan bajba jutottak segítése
- testi-lelki sérültek és fogyatékosok segítése
- idősek, betegek segítése, látogatása.
A Csoport kéthetente szerdánként találkozik A Szent Mihály Plébánián (Dunakeszi, Szent István utca 41). A megbeszéléseket közös imával kezdjük és zárjuk, a találkozó nagy részében a soron következő segítő tevékenységeket beszéljük meg konkrét felelősökkel és határidőkkel. Megosztjuk egymással személyes élményeinket, amiket a karitatív munka során szereztünk, megemlékezünk betegeinkről, családjainkról, a segélyezett családokról – imádkozunk értük. Elhangzanak jó kérések, ötletek, ami a közösségünket jobbá, mélyebbé teheti és egyre inkább szeretetközösséggé kovácsolja.
Szeretetlakomákat szervezünk téli és nyári időszakban a támogatott családoknak, karitász csoportunk összetartását közös kirándulásokkal, zarándoklatokkal erősítjük.
Első szombaton, a Szűzanya Szeplőtelen Szívének tiszteletére együtt imádkozzuk a rózsafüzért a Szent Mihály templomban.
Tagjaink közé szeretettel várjuk a segíteni akaró, csoportunk működésének szabályait, a rendszeres megbeszéléseken való részvételt vállaló, elkötelezett testvéreket.
A csoport vezetője: Váta Enikő
Telefonszám: +36704246828
"Maradj ott, ahol vagy. Találd meg a saját Kalkuttádat. Találd meg a beteget, a szenvedőt, a magányost éppen ott, ahol vagy – a saját házadban, a saját családodban, otthonodban, munkahelyeden, és az iskolákban! Ha alaposan körül nézel, a világon mindenhol találhatsz egy Kalkuttát! Bárhova is mész, mindenhol találsz olyan embert, aki kitaszított, akit nem szeretnek, akivel nem törődnek, akit a társadalom elutasít – és aki teljesen elfeledve, teljesen magára hagyottan él.”
(Teréz anya)