SZENT IMRE TEMPLOM
2120 Dunakeszi, Szent Imre tér 5.
SZENT MIHÁLY TEMPLOM
2120 Dunakeszi, Szent István utca 35.
NEPOMUKI SZENT JÁNOS KÁPOLNA
JÉZUS SZÍVE TEMPLOM
2120 Dunakeszi, Mindszenty József sétány 3.
Alacoque Szent Margit által kapott ígéretek
Jézus Szíve Lelkiség
Az "elsőpéntek" a hónap első péntekje, egyben a Jézus Szíve tisztelet napja is. - Alacoque Szent Margit vizitációs nővér a XVII. században felszólítást kapott Jézustól, hogy terjessze Jézus Szíve tiszteletét, és elsőpénteken járuljon szentáldozáshoz. Akik kilenc egymást követ? elsőpénteket gyónással, áldozással megtartanak, Jézus ígérete szerint sokféle kegyelmet kapnak Istentől. Ezeknek az ígéreteknek nyomán az elsőpénteki nagykilenced megtartása széles körben elterjedt az Egyházban és a Jézus Szíve tisztelet legelterjedtebb formája lett.
ALACOQUE SZENT MARGIT Burgundiában született 1647. július 22-én és 1690. október16-án hunyt el. Margit apja királyi jegyzőként működött. Amikor Margit nyolc éves volt, meghalt az édesapja, és a család meglehetősen rendezetlen anyagi körülmények között maradt. A kis Margit tíz éves korában súlyos beteg lett: gyermekbénulás támadta meg. Betegsége négy évig tartott, és gyógyulása olyan váratlan és hirtelen volt, hogy ő maga és környezete is csodának tartotta. Rendkívüli jelenségek is mutatkoztak az életében, például látomásai voltak. 1667-ben egy magánkinyilatkoztatás hatására elhatározta, hogy szerzetbe lép.
A noviciátus ideje alatt kapta az első magánkinyilatkoztatásokat Jézus Szent Szívéről. Hogy a látomások valódiságáról bizonyosságot szerezzen, a zárda főnöknője különböző szakértőkkel vizsgáltatta meg, akiknek véleménye nagyon kedvezőtlen volt. Emiatt sok meg nem értés és megaláztatás érte Margit nővért. 1675-ben pozitív változás történt a kolostorban, a vizitációs apácák elöljárónak kapták Claude La Colombiére jezsuita atyát, aki hamarosan Margit nővér lelkiatyja lett, és megnyugtatta a kapott kegyelmek valódiságáról. Margit akkor feltárta előtte a küldetését, mely szerint a Jézus Szíve-tiszteletet kell szélesebb körben terjesztenie. Elmondta nagy látomását, amelyben 1675. június 15-én volt része, amelyben az Úr Krisztus megbízta azzal, hogy gondoskodjék Jézus Szívének ünnepéről. Erről írást is készített, amelyet átadott La Colombiére atyának, aki azt később „Lelki magábaszállás” című könyvében közzé is tette. A könyv megjelenésétől kezdve széles körben ismertté váltak Margit-Mária nővér magánkinyilatkoztatásai.
Az idő múlásával Margit nővér egészsége meggyengült, és 1690. október 16-án meghalt.
Nagyon értékes önéletrajzot hagyott hátra, amelyet 1685-ben írt. Margit nővért 1864. április 24-én boldoggá, 1920. május 13-án szentté avatták. Ünnepét minden évben október 16-án tartja az Egyház.
Mit ígért Jézus azoknak, akik megtartják az elsőpénteki nagykilencedet, vagyis kilenc egymást követő hónap első péntekén meggyónnak és megáldoznak?
Jézus ígéreteit 12 pontban foglalhatjuk össze, ezek a következők:
Megadom nekik az állapotukhoz szükséges kegyelmeket.
Családjaiknak megadom a békét.
Minden bánatukban megvigasztalom őket.
Életükben és különösen haláluk óráján biztos menedékük leszek.
Minden vállalkozásukat megáldom.
A bűnösök szívemben megtalálják az irgalom forrását és vég nélküli tengerét.
A lanyha lelkek buzgókká lesznek.
A buzgó lelkek nagy tökéletességre jutnak.
Megáldom a házakat, ahol Szívem képét kifüggesztik.
Azoknak, akik a lelkek megmentésén dolgoznak, olyan erőt adok, hogy még a legmegrögzöttebb bűnösöket is megtérítik.
Azok neveit, akik ezt az ájtatosságot terjesztik, szívembe írom, és onnan soha ki nem törlöm.
Végül Jézus Szíve legnagyobb ígérete az elsőpénteki nagykilencedet elvégzőknek a következő: Mindazok, akik kilenc egymásután következő hónap első péntekén a szentségekhez járulnak, vagyis meggyónnak és megáldoznak, nem halnak meg kegyelmem nélkül, sem a nekik szükséges szentségek vétele nélkül. Isteni Szívem biztos menedékük lesz az utolsó pillanatban.
Ez az utolsó ígéret tehát azt jelenti, hogy nem kárhoznak el azok, akik életükben elvégezték a nagykilencedet. Nagyon fontos ígéret ez. Mit is jelent a Jézus Szíve tisztelet?
Mit jelent a Jézus Szíve tisztelet?
A Jézus Szíve tiszteletben magát az Istenembert, magát Jézust ünnepeljük, ebben az ünneplésben különösen nagy hangsúlyt kap Jézus szeretete, amelyet a szív jelképez.
A szívben nemcsak Jézus emberi, hanem istenemberi szeretetének is jelképét látjuk, amely egyszerre tükrözi az Atya iránti és az emberek iránti szeretetét. A szív Jézus valóságos emberségének kifejezése is, melyet áldozatul adott értünk. A Jézus Szíve tisztelet megnyilvánulási formái lehetnek például az engesztelés, Krisztus követése, esetleg önmagunk felajánlása. Önmagunk fölajánlása azt jelenti, hogy minden fáradozásunkat, munkánkat, szenvedésünket Jézus Szíve iránti szeretetből tesszük, és ezért viseljük el türelemmel mindazokat a nehézségeket, amelyek életünkben adódnak.
Alacoque Szent Margit volt az első, aki a Szent Szív különös oltalmába ajánlotta magát. E fölajánlást később sokan mások is megtették. XI. Pius pápa pedig az Egyházat is Jézus Szíve oltalmába ajánlotta.
Ma az Egyházban Jézus Szíve ünnepe főünnep. Ezen a napon kívül még a Jézus Szíve tisztelet ideje minden elsőpéntek, és az egész június hónap. Június hónapban szokás imádkozni minden nap a Jézus Szíve litániát. Az elsőpéntek és a Jézus Szíve tisztelet kapcsán gyakran említjük Alacoque Szent Margit személyét. Legyen példa számunkra az Ő személye a Jézus Szíve tiszteletben, és az elsőpénteki nagykilenced kitartó végzésében. Ha szeretne elmélyülni a témában, itt további történeti összefoglalót olvashat Vagner Mihály diakónus tollából.
Kattintson ide ha szeretné a Jézus Szíve litánia teljes szövegét letölteni.
Mit értünk Mária Szeplőtelen Szívének tiszteletén?
Mária Szeplőtelen Szíve: a teljes ártatlanság, valamint Jézus és az emberek iránti anyai szeretet jelképe.
Tiszteletének alapja a szeplőtelen fogantatás, ami azt jelenti, hogy Mária mentes volt az áteredő bűntől, és az istenanyaság. Mária Szíve a Jézus iránti szeretet példaképe mindannyiunk számára.
XII. Pius pápa 1942-ben fölajánlotta az emberiséget Mária Szeplőtelen Szívének. A Szeplőtelen Szív ünnepét Jézus Szíve ünnepét követő szombaton ünnepli az Egyház. A fatimai jelenésekben a Szűzanya kifejezetten kérte Szívének tiszteletét és a világ fölajánlását a Szeplőtelen Szívnek, amit II. János Pál pápa megtett 1982. május 13-án Fatimában, majd 1984-ben Rómában, és 2000-ben a világegyház összes püspökeivel együtt szintén Rómában megismételt. A Szent Szűz Szíve iránti tiszteletünket kifejezhetjük például az elsőszombatok rendszeres megtartásával.
Érdemes tudnunk arról is, hogy az úgynevezett kettős nagykilenced azt jelenti, hogy egymással párhuzamosan, egyszerre végezzük a kilenc elsőpéntek és az elsőszombatok megtartását. Ilyenkor természetesen elég az egyik napon meggyónnunk, ha közben nem követünk el súlyos bűnt. A kettős nagykilenced további bőséges kegyelmekkel jár. Végezzük minél többen rendszeresen az elsőpénteki és elsőszombati engesztelést, mert így sok kegyelmet kaphatunk önmagunk és mások számára.
Közösségünkben több apró 4-10 fős imacsoport működik. Nagy nagy örömmel segít plébániánk akolitusa Somogyi Levente mindazoknak, akik szeretnének kis keresztény közzösségbe tartozni és hetente/kéthetente/havonta összegyűlni, hitünk teljesebb megéléséért. Tapasztalataink azt mutatják, hogy a csoportokban folyó lelkiség bizony sok-sok örömet és erőt képes adni a mindennapokrhoz is.
A Dunakeszin élők Cursillo-s csoportja lassan már két évtizedes múltra tekint vissza a Váci Egyházmegyében működő Magyar Cursillo-s család részeként. Hogy miről szól ez a lelkiségi mozgalom? A legjobban talán azok tudják körülírni, akik már maguk is tagjaivá váltak e közösségnek. Ezért az alábbiakban néhány személyes élménybeszámolót mellékeltünk, korábbi cursillo-s lelkigyakorlaton részvevők tollából. Aki, kedvet vagy indíttatást érez, hogy e közösséghez tartozzon, azt nagy szeretettel várjuk sorainkba, egyben javasoljuk, hogy írjon plébániánk e-mail címére.
Cursillo= Isten közelsége
"Biztosan sokan ismeritek már e szónak a jelentését, tartalmát, de talán sokan vagytok vagytok úgy, mint én voltam pár héttel ezelőtt, hogy csak sejtéseim voltak mit is takarhat ez az idegen szó. Lelki testvéreim- imatársaim "unszolására " én is elutaztam Máriabesnyőre erre a bő 3 napra és azóta is ebből a lelki útravalóból töltekezem amit ott kaptam Jézustól!
Nem a legjobb állapotban érkeztem oda, de tele voltam várakozással és próbáltam Jézus szavára figyelni. Talán életemben nem töltött így el az Ő szeretete és békéje, mint akkor, azokban a napokban és olyan jó volt lerakni minden nyűgömet, kétségeimet az Ő lába elé. A körülményeim, a nehézségek nem változtak, de boldog vagyok, hogy újra érezhetem Jézus közelségét, gondos-kodását és ezt tovább adhatom Nektek is..."
Ildikó
"A változás egy 3 napos, keresztény közösséget erősítő, építő tanfolyamnak köszönhető, mely percről-percre, óráról-órára formált át azon a hétvégén. A tanfolyamra, melynek neve Cursillo, meghívásos alapon lehet eljutni. Engem egy kedves barátunk és testvérünk invitált, de mivel akkor hallottam először ezt a szót, nem mondtam mindjárt igent, viszont jeleztem, hogy nyitott vagyok egy ilyen összejövetelre. Amiről persze semmit sem tudtam, mivel sem Misi, sem kedves feleségem -aki már részt vett rajta- nem árult el semmit. Akkor még nehezen fogadtam el, hogy előre nem tudhatok meg mindent, de a végén megértettem, hogy így érhető el a legnagyobb lelki élmény. Jó előre megszólítottam az Urat, fohászkodtam Hozzá, mutassa meg nekem, hogy ott kell lennem, vagy sem Gödöllő-Máriabesnyőn a Mater Salvatoris Lelkigyakorlatos Házban ezen a tan-folyamon. Csütörtök este volt a kezdés, és délben még úgy tűnt, hogy nem tudom szabaddá tenni magam, amikor az Úr röpke egy óra leforgása alatt minden gátat eltávolított az útból. Nem volt mit tenni, el kellett indulnom Gödöllőre, mivel azt ígértem, ha tudok, ott leszek. Beléptem az épületbe, és azon nyomban elkezdtem építeni magam köré a „falakat”. Gondoltam így könnyedén kibekkelem ezt a pár napot. Másnap délelőtt azt vettem észre, hogy a fal téglánként kezd eltűnni. Valami nálam jóval nagyobb erő kezdi lebontani. Ekkor kezdtem megtapasztalni Jézus végtelen szeretetét, mely élmény a következő napokban még erősödött, és azóta is tart. Kár is lenne ecsetelni az érzéseket, melyek eltöltöttek, mert szavakkal nem írható le, ezt meg kell tapasztalni. Neked is kedves testvérem, mert egy teljesen új világ nyílik meg előtted, benned, ha részt veszel a Cursillon. Győzd le félelmedet, akarj ott lenni, és megtapasztalni a közösség erejében Jézus Krisztus, a mi személyes megváltónk szeretetét. A közösség ereje magával ragad, nyitottá tesz, világosság gyúl, és a szeretet végtelen ereje eluralkodik rajtad. Ezeket, és ezekhez hasonlókat éreztem. Az Ároni áldás minden egyes sora beteljesedik.
Az Úr megáld, és megőriz tégedet.
Megvilágosítja az Úr az Ő orcáját terajtad, és könyörül terajtad.
Feléd fordítja az Ő orcáját, és békét ad tenéked.
Hálát adok Uram, hogy ott lehettem, hogy megtapasztalhattam végtelen szeretetedet! Áldott legyen, aki az Úr nevében jön! Ámen! De colores!
Szabolcs
Cursillo-s élmények férfi szemmel!
"Nehezen találom a helyes szavakat, annak leírására, hogy mit is éltem meg Máriabesnyőn a férfi cursillo során. Talán azt, hogy tudatosult bennem, hogy Jézus közelebb van, mint azt korábban megéltem. Ennek a felismerésnek a mélysége megrendítő! A cursillo Istenhez közelítő módszere a mai emberre van szabva, gyógyír a rohanó világunkban (sokszor a saját hibánkon kívül) sodrodó lelkünk számára. Rendkívül megfogott a három nap során, hogy a velem együtt a kurzuson résztvevő férfi testvérek közösséget alkottak, aminek kitapintható ereje volt. Mintha három napra egy szerzetesi közösségbe csöppentem volna, ahol különböző háttérrel rendelkezező nős és nőtlen, idős és fiatal férfiak egymásra hangolva épülnek, gyarapodnak és kelnek életre!"
Levente
Cursillo-s beszámoló
Valahogy az egyház egyetemességét éltem meg, amikor fóti lakosként, de a veresegyházi egyház-község tagjaként egy dunakeszin élő testvérem meghívására, ajánlására részt vehettem az októberi férfi cursillon. Csodálatos három napot éltem át. Amiért hálával tartozom Mennyei Atyánknak és köszönettel mindazoknak, akikkel ezen a lelkigyakorlatos tanfolyamon találkoz-hattam. Felnőtt megtérőként, a népegyházi struktúra negatívumait kevésbé éltem meg, ugyanakkor erőteljesen látom a közösségi egyházkép kialakulását, (amit egyébként az idén 50 éves II. Vatikáni Zsinat is szorgalmaz). Ennek a változásnak meggyőződésem, hogy egyik meghatározó szerveződése tud lenni a cursillo. „Megtérésem” óta számos lelkigyakorla-ton, egyházi,-vallási képzésen vettem részt. Mégis bátran kijelenthetem, hogy olyannal, ahol a szeretet annyira kézzel-fogható lett volna, mint a cursillon, még nem találkoztam. Nagy élmény volt számomra megélni és megtapasztalni a valódi közösségi szeretetet, ahol minden ember őszinte érdeklődéssel figyel a másikra. A cursillo által megtanultam milyen a igazi testvéri közösség. Ha valaki felüti az Újszövetség könyveit, számos esetben találkozhat Szt. Pál intéseivel, ahol megdorgálja a széthúzó Krisztus követő közösségeket. Valljuk be, ezek a figyelmeztetések ma is sokszor aktuálisak. Amikor az önzés, a meg nem bocsátás, vagy csak a mártai sürgés-forgás (a lényeg nem látása) felüti a fejét. A cursillo számomra Szt. Pálon át Krisztusra tekint, és úgy mutatja meg nekünk milyen szeretetben megélni hitünket egy közös-ségen belül. Legyen az az közösség egy cursillos csoport, egyházközség, Egyetemes Anyaszentegyházunk, vagy a világ amiben élünk. A valódi szeretetközösség fontosságán kívül azonban volt egy másik üzenete is a cursillonak számomra, melyet legjobban a Szentírás szavaival tudnék kifejezni: „Testvérek, nem képzelem magamról, hogy már magamhoz ragatam, de egyet igen: felejtem, ami mögöttem van, és nekifeszülök annak, ami előttem van. Így futok a cél felé, annak a hivatásnak jutalmáért, amelyet Isten felűlről adott Krisztus Jézusban.” Fil 3, 13-14 De Colores
András
2120 Dunakeszi, Szent Imre tér 5.
2120 Dunakeszi, Szent István utca 35.
2120 Dunakeszi, Mindszenty József sétány 3.